34262-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bensin
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel
Referensnummer: 23.3-5832-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09132000 Bensin
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Drivmedel
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 850 miljoner SEK exklusive moms och punktskatter under dess löptid om 24 månader med möjlighet till förlängning om högst 24 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till 3 ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker enligt rangordning
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2023-09-16.
Sista tidpunkt för att lämna anbud är 2023-02-17 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas fattas under andra kvartalet 2023.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga anbudsgivare via Mercell TendSign.
Kammarkollegiet kommer att ingå Ramavtal med vinnande anbudsgivare efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 850 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen, 09120000 Gasformiga bränslen, 09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Drivmedel.
Syftet med upphandlingen är att Avropsberättigade ska kunna avropa Upphandlingsföremålet på ett enkelt och effektivt sätt, för att därigenom generera tids- och kostnadsbesparingar, samt möjliggöra anskaffningar till fördelaktiga villkor.
Omsättning
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 850 000 000 SEK exklusive moms och punktskatter. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal. Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande.
Drivmedel vid stationstankning samt tillhörande varor och tjänster för bilens framförande och nyttjande får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 1 400 000 000 SEK exklusive moms och punktskatter under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås kan Avrop inte längre ske från Ramavtalet under resterande del av Ramavtalets löptid.
Den sammanlagda omsättningen överstiger den uppskattade omsättningen då Kammarkollegiet, vid beräkning av den sammanlagda omsättningen, har tagit i beaktande att det finns ett antal faktorer som kan påverka omsättningen positivt i det kommande Ramavtalet. Sådana faktorer är bland annat oro i omvärlden som kan leda till högre världsmarknadspris för efterfrågade varor. Avseende diesel har priset ökat med ca 35% på ett år (månadssnitt för september 2021 jämfört med september 2022). Den nu rådande höga inflationen höjer även priserna på övriga varor och tjänster som omfattas av kommande ramavtal. Om stora användare av ramavtalet såsom Polisen och Försvarsmakten får ökade resurser kan även det bidra till högre volymer på ramavtalet.
Ramavtalets ingående och löptid
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2023-09-16, om upphandlingen inte blir föremål för överprövning, och löper därefter under en period av högst 24 månader med möjlighet till förlängning om högst 24 månader.
Antal Ramavtalsleverantörer
Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till (3) Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Anbudets språk
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår.
Enstaka ord i anbudet kan vara på engelska, danska eller norska. Vad gäller produktbeskrivningar, certifikat och jämförbara handlingar kan enstaka meningar vara på engelska, danska eller norska.
Tidpunkt för lämnande av anbud
Tidpunkt för tilldelningsbeslut