34263-2018 - ResultatSverige-Karlstad: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Kvarnbergsskolan, Karlstad kommun.
Referensnummer: TFN-2015-223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innefattar att i en partneringentreprenad utföra om- och tillbyggnation av Kvarnbergsskolan, Karlstad kommun. Kvarnbergsskolan kommer efter ombyggnationen vara en F-6 skola för totalt ca 400 barn, idag går det ca 250 barn på skolan. Befintlig BYA är 3400 kvm och tillbyggnaden är ca 2500 kvm. Skolan innehåller en integrerad gymnastiksal som ska ersättas med en större. Till skolan ska också en skolgård iordningställas.
För att ge en bra orientering av projektets art och komplexitet har skisser tagits fram som redovisar den planerade om- och tillbyggnationen. Dessa handlingar bifogas till förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se förfrågan.