342667-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hisingsbron konsultstöd till koordinator planering
Referensnummer: 0769/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster för ” Konsultstöd till koordinator planering Hisingsbron”.
Bakgrund
Genomförandet av program Hisingsbron pågår. Bron kommer att ansluta till det befintliga trafiknätet, men samtidigt pågår omdaning av den komplexa stadsmiljön runt bron. Programmet måste därför förhålla sig till både befintliga och framtida förutsättningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen