342705-2026 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbeten för kajer – Totalentreprenad i partnering för projektet Södra kajen öster om hamnbron, Norrköping
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelTotalentreprenad i partnering för projektet Södra kajen öster om hamnbron, Norrköping
BeskrivningSödra kajen öster om Hamnbron är en del av stadsomvandlingsprojektet Inre hamnen och kommer genomföras som en totalentreprenad i partnering. Projektets syfte är renovering av del av Södra kajen, mellan Hamnbron och Varvsbron, för att allmänhet ska kunna nyttja ytan och att båtar ska kunna angöra. Projektet är en del i att möjliggöra framtida utveckling av Sylten till en del av Norrköpings innerstad och även stärka kopplingen mellan Inre hamnen och södra sidan om Motala ström.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45241100 Anläggningsarbeten för kajer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122026:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 34931000 Anläggning till hamnar