342735-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av maskiner och verktyg
Referensnummer: 2021.250 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal för att tillgodose Alingsås kommuns behov av att hyra maskiner, verktyg och tillhörande utrustning samt förbrukningsmaterial till dessa. Alingsås kommun, nedan kallad köparen, genomför en upphandling avseende Hyra av maskiner och verktyg och bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument. Avtalet kommer att användas som ett komplement till beställarens egen maskinutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42600000 Verktygsmaskiner, 43830000 Maskinverktyg, 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44510000 Verktyg, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal för att tillgodose Alingsås kommuns behov av att hyra maskiner, verktyg och tillhörande utrustning samt förbrukningsmaterial till dessa.
Om upphandlingen
Alingsås kommun, nedan kallad köparen, genomför en upphandling avseende Hyra av maskiner och verktyg och bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument. Avtalet kommer att användas som ett komplement till beställarens egen maskinutrustning.
Beställaren har ett lager av begränsat sortiment men brådskande behov kan uppstå av artiklar som inte finns i detta. Därav är det angeläget med kort leveranstid av efterfrågat sortiment. Angivna volymer är fiktiva och baseras på beställarens önskemål och tänkbart kommande behov. De angivna volymerna utgör alltså endast en vägledning som framtida behov kan över- eller understiga. Beställaren garanterar sålunda ingen specifik volym utan anbudsgivare åtar sig leverera mot det faktiska behov som uppstår. Avtalet planeras att starta och den planerade avtalslängden är 48 månader.
Anbudets giltighetstid
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 8.10.2021. För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning ska anbudsgivaren vara bunden av anbudet fram till och med en (1) månad efter den tid då eventuell överprövning avslutats genom lagakraftvunnen dom.