342740-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlings- och managementkonsulter
Referensnummer: UH-2021-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Visit Sweden har ett behov av upphandlingskonsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser rådgivning inom upphandlingsfrågor till Visit Sweden.
Upphandlande organisation:
V.S. VisitSweden AB (org. nr. 556500-7621).
Ett ramavtal tecknas med en leverantör omfattande en avtalstid på två (2) år med möjlighet till förlängning om ett (1) år plus ett (1) år med en maximal avtalstid på fyra (4) år. För avtalet gäller ett takvärde om tolv miljoner kronor. Beställaren lämnar dock inga garantier vad gäller omsättningen.
Upphandlingen genomförts enligt Öppet förfarande och kommer att utvärderas enligt bästa förhållandet mellan pris och kvalitet enligt en mervärdesmodell.
Notera att frågor inte besvaras under vecka 27-31.