34275-2024 - Planering
Sverige – Anläggningsarbete – VÖS Vaxholms Överföringssystem - Sjöförlagda ledningar och anläggningar
Förhandsmeddelande som endast används i informationssyfte
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVÖS Vaxholms Överföringssystem - Sjöförlagda ledningar och anläggningar
BeskrivningReningsverket i Blynäs, Vaxholms stad, ska läggas ner och spillvattnet ska istället pumpas till nytt reningsverk i Margretelund, Österåkers kommun. Entreprenaden omfattar ett överföringssystem för spillvatten från Vaxholms stad till nytt reningsverk i Margretelund i Österåkers kommun. Överföringssystemet består av tryckspillvattenledningar mellan Kullö – Blynäs (Vaxholms stad) och mellan Blynäs – Margretelund i Österåkers kommun. Tryckspillvattenledningarna förläggs till största delen i sjö, men förläggs även i mark korsande Engarn på Resarö. Överföringssystemet består också av en spillvattenpumpstation i Engarn och en spillvattenpumpstation i Blynäs, ett bräddmagasin på västra Kullö och en luftningskammare på östra Kullö. Entreprenaden omfattar även infodring av befintlig tryckspillvattenledning i sjö mellan östra Kullö – Blynäs, ombyggnation av befintlig spillvattenpumpstation i Engarn (P158 Storäng) till kemstation och ombyggnation av befintligt reningsverk i Blynäs till bräddmagasin. Det blir därmed ett komplett överföringssystem. Båda dessa ombyggnationer och infodringen kan utföras först efter att spillvattenledningarna är anslutna och systemet driftsatt till Margretelunds nya reningsverk. Anslutning till Margretelunds reningsverk kan ske tidigast år 2027. Därav är arbetena indelade i två faser, fas 1 och fas 2. Fas 1 vilket omfattar ca 70% av entreprenaden ska vara klart senast Q2 år 2027 och Fas 2 som omfattar ca 30% av entreprenaden ska vara klart Q1 år 2028.
Intern identifierare627551
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 44130000 Avloppshuvudledningar, 44161400 Undervattensledningar, 44161410 Havsledningar, 44212318 Stöd för rörledningar, 45210000 Byggnadsanläggning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar