342978-2020 - ResultatSverige-Sundsvall: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Framåtlutande teknologier
Referensnummer: UH-2020-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att skapa ett ramavtal där Sundsvalls kommun efter avrop kan utforska, testa och skala upp nya framåtlutande teknologier tillsammans med leverantörer som har spetskompetens inom dessa. Allt i syfte att lära och bygga förståelse för hur nya teknologier kan hjälpa oss i framtidens leverans av välfärden.
Varje avrop kommer att ske genom en förnyad konkurrensutsättning där samtliga leverantörer kan föreslå hur aktuell utmaning bör angripas i form av en Proof Of Concept (POC). Efter genomförd POC och lärandefasen tas beslut om avslut eller uppskalning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen