343133-2025 - Resultat
Sverige – Fiskefartyg – Hyra av fartyg för provfiske av demersala fiskarter i Skagerrak
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyra av fartyg för provfiske av demersala fiskarter i Skagerrak
BeskrivningSyftet med provfisket är att uppskatta antal, biomassa och rumslig fördelningen av torsk, gråsej, kolja, vitling samt andra demersala fiskarter i Skagerrak.SLU har för avsikt att teckna avtal gällande hyra av två (2) fiskefartyg, där besättningen har erfarenhet av att bedriva bottentrålfiske ned till 500 m i Skagerrak.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34513100 Fiskefartyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111638:Lot:1