343168-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar – VA-utbyggnad Halleröd - Ellesbo med projektpartnering som arbetsform
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: VA-utbyggnad Halleröd - Ellesbo med projektpartnering som arbetsform
Beskrivning: Områden Halleröd och Ellesbo på nordöstra Hisingen ingår i den strategiska VA-utbyggnadsplanen som beskriver hur den allmänna VA-anläggningen ska byggas ut i områden där det finns behov av en lösning i ett större sammanhang för att skydda människors hälsa och miljö enligt Vattentjänstlagens §6. Halleröd och Ellesbo är högt prioriterade VA-utbyggnadsområden på grund av icke godkända enskilda avloppslösningar för områden nära vattenskyddsområde för Göta älv. Det finns dessutom ett visst bebyggelsetryck, särskilt på området Halleröd. Beställare kommer att kravställa elektriska entreprenadmaskiner i möjligaste mån för detta projekt.
Intern identifierare: N560U26-363
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: VA-utbyggnad Halleröd - Ellesbo med projektpartnering som arbetsform