343195-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Monteringar av persienner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Solavskärmningsprodukter 2.
Referensnummer: GNU 2016/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45421143 Monteringar av persienner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp, montering och reparationer av solavskärmningsprodukter (persienner, markiser, lamellgardiner, plissegardiner och mörkläggningsgardiner) till Falu kommun, Gagnefs kommun, Hedemora kommun, Borlänge kommun och Ludvika kommun. Följande kommunala bolag är avropsberättigade i upphandlingen: Hedemora Kommunfastigheter, Hedemora Bostäder, Ludvika Kommunfastigheter, LudvikaHem, Stora Brunnsvik AB och Tryggheten i Ludvika Fastigheter KB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 Falun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45421143 Monteringar av persienner, 44115900 Solskydd, 45212190 Solskyddskonstruktioner, 39522100 Presenningar, markiser och jalusier, 39522130 Markiser, 45421144 Monteringar av markiser, 39515430 Persienner, 39515400 Rullgardiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2 Borlänge
Del nr: 2
Område 3 Gagnef
Del nr: 3
Område 4 Ludvika
Del nr: 4
Område 5 Hedemora
Del nr: 5