343263-2021 - ResultatSverige-Lerum: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avtal för myndighetsbesiktningar
Referensnummer: KS20.863/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för tjänster avseende myndighetsbesiktningar samt kontroller inom kategorierna:
OVK och radonmätning, maskin- och hissdirektivet, tryckbärande anordningar, elbesiktningar, brandlarm och idrottsutrustning.
Avtal omfattar att genomföra, leda och samordna efterfrågade myndighetsbesiktningar, hantera och och samordna distribution av besiktningsprotokoll och/eller rapporter samt leda och protokollföra besiktningsmöten.
Anbudsgivare lämnar anbud på valfritt antal besiktningskategorier, varje kategori är ett avtal och kommer att tecknas med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen