343273-2021 - ResultatSverige-Storfors: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av anläggningsmaskiner/-fordon inklusive förare
Referensnummer: 2021-013 S
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser anläggningsmaskiner/-fordon inklusive förare, vid exempelvis grävning av vatten- och
Avloppsledningar, akuta vattenläckor, rivningsarbeten, transport av avfall med mera inom Storfors
Kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av mindre arbeten* utförda med/av nedan angivna
Fordon inklusive förare:
Grävmaskin på band
Grävmaskin på hjul
Grävlastare
Hjullastare
Lastväxlare
Liftdumper
Schaktmaskin
Väghyvel
Upphandlingen avser ramavtal på fyra år.