See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: HVB Barn och unga 2026 Dynamiskt ramavtal
Beskrivning: Upphandlingen ska tillgodose kommunernas huvudsakliga behov av externa enstaka placeringar enligt SoL och LVU. Upphandlingen omfattar hem för vård eller boende (HVB) för barn och unga samt familjer och omfattar olika målgrupper med olika vård-, behandlings- och utredningsbehov. Sista dag att lämna anbud i den initiala upphandlingen (och på så sätt ha möjlighet att bli avtalsleverantör vid starten av det dynamiska ramavtalet) är 2026-06-26. Sista dag att ställa frågor är 2026-06-16.
Intern identifierare: 10698
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Dynamiskt ramavtal vilket innebär att fler leverantörer kan välja att ansluta sig till ramavtalet senare under ramavtalsperioden. Avropen görs enligt en särskild fördelningsnyckel.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85311000 Social omsorg med inkvartering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav på tjänsten samt Urvalsdatabas
Beskrivning: Dessa krav gäller för samtliga anbudsområden.
Intern identifierare: 1897061-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde A: HVB akutplacering barn och unga 7 - 20 år
Beskrivning: Specifika krav för anbudsområde A.
Intern identifierare: 1897062-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde B: HVB utredning barn och unga 7 - 20 år
Beskrivning: Specifika krav för anbudsområde B.
Intern identifierare: 1897064-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde C: HVB utredning barn med förälder
Beskrivning: Specifika krav för anbudsområde C.
Intern identifierare: 1897069-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde D: HVB behandling barn och unga 7 - 20 å
Beskrivning: Specifika krav för anbudsområde D.
Intern identifierare: 1897063-4