Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster sjuksköterskor
Referensnummer: 20INK063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Piteå kommuns huvudsakliga behov av inhyrda sjuksköterskor för kommunens hälso och sjukvård vid akut och planerad personalfrånvaro som inte kan lösas med traditionell rekrytering eller när egna resurser inte räcker till. Detta avser exempelvis särskilda boendeformer för äldre, personer i ordinärt boende som bedömts som hemsjukvårdspatienter samt boende i stöd och omsorgs gruppboenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen