Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blåsvolymmätare
Referensnummer: HSN 2023/2305
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Dalarna avser att investera i utrustning för mätning av vätskevolym i urinblåsan, Blåsvolymmätare, ultraljudsutrustningar för mätning av vätskevolym i urinblåsan enligt beskrivning i kravspecifikation och Upphandlingskontrakt.
Upphandling omfattar även service och support, tillbehör och reservdelar samt utbildning till upphandlade utrustningar under hela instrumentets livslängd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112300 Ultraljudsscanners
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för successiva avrop avseende av 35 st blåsvolymmätare.