343396-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Höör: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetstjänster
Referensnummer: 19/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av säkerhetstjänster
Mittskåne Vatten är en kommunal organisation som är resultatet av en sammanslagning av VA-verksamheterna i Höör och Hörby. Mittskåne Vatten ansvarar för driften av den kommunala vattenproduktionen, avloppsreningen och ledningsnätet.Läs mer på mittskanevatten.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 75251110 Brandskyddstjänster, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar säkerhetstjänster inom följande avtalsområden:
A. Larmcentral
B. Bevakning
C. Brand- och inbrottsskydd
D. Säkerhetsrelaterade konsulttjänster
Övergripande beskrivning av avtalsområden ges nedan.
Leverantör som kvalificerar sig för anbudsgivning och sedan vinner ramavtal ska tillhandahålla samtliga tjänster inom det eller de avtalsområde(n) som ramavtalet avser.
- Alla förekommande former av larmmottagning
- Nyckelhantering
- Kameraverifiering
- Fjärrtjänster
- Driftlarm
- Personlarm
- Fordonslarm
- Larmutryckningar
- Jourärenden drift
- Trygghetstjänst
- Kristjänster
- Ronderande bevakning
- Stationär bevakning
- Skyddsvakter
- Ordningsvakter
- Larmutryckning
- Hemgångskontroller
- Personskyddsarbete allmänt
- Personskyddsarbete transporter
- Personskydd skyddsspaning
- Proaktivt personskyddsarbete orienteringsarbete• Kundevent
C. Brand- och inbrottsskydd- Inbrottslarm godkända enligt SSF:s regler och normer
- Brandlarm godkända enligt SBF 110
- Brandvarningssystem
- Passersystem/passerkontroll
- Kodlås
- Porttelefoni
- CCTV-anläggningar-video
- Utrymning• SBA
- Utrymningsplaner
- Mekaniska lås och tillbehör
- Godkända låssystem
- Elektriska lås
- Elektromekaniska lås
- Tillgänglighet
- Dörrautomatik
- Dörrstängare
- Värdeförvaring
- Autocad-upprättande av ritningar
- Säkerhetscontainers
- Staket/stängsel/grindar
- Risk- och sårbarhetsanalyser
- Säkerhetsskyddsanalyser
- Personskyddsanalyser
- Informationssäkerhetsanalyser
- Projektering av totala säkerhetslösningar
- Projektledning vid införande av projekterade lösningar
- Säkerhetssamordning
- Säkerhetsrådgivning/säkerhetssupport
- Säkerhetsekonomi
- Bakgrundskontroller
- Personlighetsbedömningar/gruppdynamiska frågor
- Krishantering, planering, utbildning, övning, operativt stöd
- Operativ arbetsmiljösamordning; VA-inriktning
- Övergripande systematisk arbetsmiljösamordning; VA-inriktning
- BAS P/U-kompetens
Den detaljerade och fullständiga omfattningen av upphandlingen kommer att preciseras ikommande anbudsförfrågan.
Avtalsform
För alla avtalsområden tecknas separata ramavtal enligt följande:
Avtalsområde
Antal ramavtal som tecknas
Avropsordning
1
-
2
Avropen fördelas 50/50 per år. (Genom löpande kvalitetsuppföljning kan fördelningen komma att ändras)