See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Reparation av städmaskiner
Beskrivning: Reparation av städmaskiner inom Skellefteå- och Malå kommun samt deltagande bolag. Syftet är att leverantören ska utföra service, injustering, mindre reparationer under garantitiden samt service, underhåll och reparationer av befintliga städmaskiner. Uppdraget kan innebära transportbehov inom Skellefteå- och Malå kommun. Upphandlingen är uppdelad i två delområden: · Delområde 1 Skellefteå kommun samt deltagande bolag · Delområde 2 Malå kommun samt deltagande bolag Alla reparationer av kundens städmaskiner som exempelvis alla sorters kombimaskiner, borstvalsdammsugare, dammsugare, singelsnurror och highspeed. Kundens maskinpark kan komma att förändras under avtalstid och reparationsbehov kan därför förändras. Kunden förbinder sig inte att utta en viss volym under avtalstiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39713400 Golvvårdsmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1 Skellefteå kommun samt deltagande bolag - Reparation av städmaskiner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110491:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 39713410 Skurmaskiner
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Parterna äger rätt att aktualisera förändringar i avtalet. Eventuella ändringar av och tillägg till detta avtal ska vara skriftliga och undertecknade av behöriga personer från båda parter.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2 Malå kommun och deltagande bolag - Reparation av städmaskiner
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110491:Lot:2