343489-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringar.
Referensnummer: UH-2016-108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunförsäkring,
Tjänstereseförsäkring,
Motorfordonsförsäkring.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 434 540,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kommunförsäkring
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66515000 Skadeförsäkringar, 66516000 Ansvarsförsäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Egendom, avbrott, ansvar och tilläggsförsäkringar.
Tjänstereseförsäkring
Del nr: 2
66515000 Skadeförsäkringar
Tjänsteresor.
Motorfordonsförsäkring
Del nr: 3
Samlingsavtal motor.