Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn - Underhåll och support tillsammans med förvaltning av gjorda anpassningar och konfigureringar för standardprodukten av avseende kommuninvånarregister (KIR)
Referensnummer: 2020-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Frivillig förhandsinsyn avseende underhåll och support tillsammans med förvaltning av gjorda anpassningar och konfigureringar för standardprodukten av KIR.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72253200 Stödtjänster för system, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kalmar kommun har en i tiden obegränsad nyttjanderätt och licensrätt till welfareverksamhetssystemet KIR. Upphandling avser underhåll och support tillsammans med förvaltning av gjorda anpassningar och konfigureringar för standardprodukten av KIR.