343499-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och distribution av matlådor.
Referensnummer: UH-2016-190
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar uppdraget att transportera och distribuera matlådor från kommunens produktionskök till personer med biståndsbeslut om matdistribution enligt Socialtjänstlagen. Avtalad leverantör ansvarar för att uppdraget sköts i sin helhet enligt avtalat specifikation samt med den professionalism och medmänsklighet som krävs.
Antalet matlådor som levereras per dag är för närvarande ca 600 stycken. Antalet personer som köper en eller flera matlådor dagligen eller per vecka varierar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85312200 Hemkörning av varor, 85312000 Socialvård utan inkvartering, 60100000 Vägtransporter, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen