Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rälmateriel Depå Ringön.
Referensnummer: 3847/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34940000 Järnvägsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret ansvarar för ca 16 mil spårvagnsspår inkluderat c:a 230 växlar inom Göteborgs stad. Avsikten med upphandlingen är att köpa rälmaterial för att säkerställa materielbehovet för delar av den kommande spårvagnsdepån på Ringön.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34941000 Räler och tillbehör till dessa, 34941200 Räler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen