Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt högkostnadsskydd och frikortshantering till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN22-0017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en tjänst för digitalt frikort i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Med hjälp av tjänsten ska vårdpersonalen kunna söka efter frikort och registrera transaktioner, samt kunna efterregistrera transaktioner. Tjänsten ska vara tillgänglig via integration med journalsystemet COSMIC, samt via ett webgränssnitt. Tjänsten ska kunna användas av de privata vårdgivarna i Västmanland via ett webbgränssnitt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen