34357-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Internrevision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Internrevision
Referensnummer: IN-IN22-0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212200 Internrevision
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland har beslutat att genomföra omfattande strategiska fastighetsinvesteringar. Regionen har beslutat att upphandla en extern kompetens inom internrevision som kan bistå i projekthanteringen, och som även kan bistå med riskbedömning och löpande granskningsstöd av processerna och presentation av förbättringsmöjligheter vad gäller regionens exponering för felaktigheter, kvalitetsavvikelser och korruption.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Sörmland inbjuder företag, i fortsättningen kallade anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende avtal för internrevision till Region Sörmland. Köparen avser teckna avtal med 1 leverantör.
En godkänd budget för uppdraget, om en maximal genomsnittlig årskostnad om 500 000 kronor fram till dess FS-projektet/entreprenaden övertagits av regionen, finns beslutad. Övriga granskningsuppdrag relaterat till fastighetsprojekt hos beställaren kan komma att beställas under avtalstiden. Dessa tillkommande tjänster vid behov antas delvis rymmas inom beslutad budget.
Ett antaget nyttjande kan vara:
Att år ett granska betalningsprocess och attestreglemente med avsikt att upptäcka och minimera väsentliga brister, risker och/eller oklarheter kopplat till FS-projektet. Uppskattad tidsåtgång: 50-100 timmar (detta är planerat att enbart ske år ett)
Löpande granskning enligt punkt 3.6, p. 2–3 i Mål och delmål för uppdraget. Uppskattad tidsåtgång: 150–300 timmar per år
Tillkommande tjänster vid behov
Att löpande kunna utföra granskning, enligt punkt 3.6, p. 2–3 i Mål och delmål för uppdraget, samt medverka i regionens internkontrollarbete i andra fastighetsprojekt än FS-projektet. Uppskattad tidsåtgång: 20-50 timmar per år (OBS: Dessa tillkommande tjänster antas rymmas under uppdragets kostnadsram om maximal genomsnittlig kostnad á 500 000kr/år)
Att vid behov kunna utföra granskning, som syftar till att undvika felaktigheter, kvalitetsbrister och korruption i administration och betalningsprocesser även vad gäller andra områden än fastighets- och byggorienterade projekt. Uppskattad tidsåtgång: 0-100 timmar per år (OBS: Dessa tillkommande tjänsterna är utöver uppdragets kostnadsram om maximal genomsnittlig kostnad á 500 000kr/år)