343633-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Karttjänster
Referensnummer: 1376/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Frivillig förhandsinsyn avseende användning av OGC tjänster för redan befintliga plattform ArcGIS för Statens fastighetsverk. Karttjänster ska nyttjas i formatet ArcGIS REST.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48326000 Kartprogramvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens fastighetsverk (SFV) har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Metria AB med organisationsnummer 556799-2242 avseende OGC tjänster i formatet ArcGIS REST.
Det uppskattade värdet av kontraktet uppgår till cirka 300 000 SEK per år. Kontrakt tecknas på tre (3) år framåt med option för SFV att förlänga kontraktet på samma villkor med tre (2) år i taget maximalt tre (2) gånger. Maximal kontraktstid är 7 år.
SFV använder idag GIS-plattformen ArcGIS Portal, vilket har anskaffats genom ett upphandlat kontrakt som löper fram till 2023-07-01 med möjlighet till förlängningar 3+3+3, kan gälla som längst till 2032-07-01.
Marknadsanalys gällande nuvarande tjänst har visat att det i dag inte finns andra leverantörer på marknaden som tillhandahåller tjänst som uppfyller de krav på utformning, innehåll och funktioner som SFV ställer.