2. Förfarande
Förfarande
Titel: Regelefterlevnad
Beskrivning: Upphandlingen omfattar gemensam regelefterlevnadsfunktion för aktuella bolag. Regelefterlevnadsfunktionen är en av Beställarnas fyra legala och centrala nyckelfunktioner. Ansvarsområdet för funktionen fastslås i 10 kap. 16 § av Försäkringsrörelselagen (2010: 2043) ("FRL") samt i interna styrdokument. Funktionen rapporterar till bolagens styrelser och VD:ar avseende regelefterlevnaden för bolagets tillståndspliktiga verksamhet i enlighet med kraven i Solvens II-förordningens artikel 270. Observera att frågor kommer ej att besvaras mellan 20 juni till 12 augusti.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 66518200 Tjänster utförda av försäkringsbolag, 66518300 Reglering av försäkringskrav
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar gemensam regelefterlevnadsfunktion för aktuella bolag. Regelefterlevnadsfunktionen är en av Beställarnas fyra legala och centrala nyckelfunktioner. Ansvarsområdet för funktionen fastslås i 10 kap. 16 § av Försäkringsrörelselagen (2010: 2043) ("FRL") samt i interna styrdokument. Funktionen rapporterar till bolagens styrelser och VD:ar avseende regelefterlevnaden för bolagets tillståndspliktiga verksamhet i enlighet med kraven i Solvens II-förordningens artikel 270.
Intern identifierare: Regelefterlevnad