Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling webbaserade informationstjänster
Referensnummer: 2021-00599
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken har behov av systemstöd när det gäller tillgång till webbaserade informationstjänster för bakgrundskontroller av svenska-och utländska personer och företag.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen