343736-2026 - Resultat
Sverige – Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar – Ramavtal avseende ledningsförnyelse VA
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal avseende ledningsförnyelse VA
BeskrivningKarlstads kommun utför löpande förnyelse av det befintliga VA-ledningsnätet. Förnyelsetakten behöver öka under kommande år för att säkerställa en långsiktigt hållbar anläggning. För ett effektivare arbete med ledningsförnyelse handlas nu ett ramavtal upp för ändamålet. Den ungefärliga årliga volymen ledningsförnyelse som kommer att avropas via ramavtalet är 30 miljoner kronor, och takvolymen för hela avtalsperioden är 300 miljoner kronor. Kvantitetsuppgifter är inte bindande. Detta ramavtal ingås i enlighet med vad som anges i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124968:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45231110 Rörläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45112500 Schaktning