Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel på rekvisition, del 2
Referensnummer: RS/230114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland, Region Sörmland och Region Örebro län genomför denna upphandling som avser ramavtal för läkemedel på rekvisition.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar läkemedel på rekvisition som administreras av sjukvårdspersonal inom regionen, regionens förvaltningar, bolag och stiftelser samt hos kommuner och hos privata vårdgivare med vilka regionen har avtal med samt betalningsansvar för. Regionen förbinder sig inte att avropa en viss kvantitet/mängd.