343851-2021 - ResultatSverige-Linköping: Bränslen
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel med pumpstation
Referensnummer: 21/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Drivmedel (100 % HVO) med pumpstation belägen på Gärstadområdet i Linköping. Stationen är inte publik.
Syfte och mål
Syftet med upphandlingen är att tillgodose transportbilar och maskiner som finns inom B område med drivmedel (100 % HVO) på ett effektivt sätt.
Omfattning
Uppdraget gäller för tillhandahållande av drivmedel (100 % HVO) med tillhörande pumpstation. Pumpstationen är belägen innanför grindar på område Gärstad i Linköping och pumpstationen är ej publik/öppen för allmänheten. L ska tillhandahålla pumpstation med tillhörande "två (2)-kortsystem". B tillhandahåller och äger själva bränsletanken som är belägen ovan jord.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09132000 Bensin
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuläge
Befintlig L levererar idag 100 % HVO till B.
Linköping, Gärstad:
(Adress: Gärstadvägen 3, 582 75 Linköping)
Bränsletank på 40 m3
B har även bränsletankar placerade i Linköping och Katrineholm som har behov att fyllas med drivmedel (HVO). För dessa tankar finns det inget behov av tillhandahållande av pumpstation.
Linköping, Södra oskarsgatan
(Adress: Södra oskarsgatan 11, 582 73Linköping)
Bränsletank på 2 m3
Katrineholm, Kraftvärmeverket(Adress: Energigatan 3, 641 39 Katrineholm)
Bränsletank på 4,5 m3
Katrineholm, Vika Återvinningscentral
(Adress: 641 47, Katrineholm)
Bränsletank på 3 m3
Bränsletank på 1,5 m3
Uppskattad årsvolym för Linköping: 461 m3
Uppskattad årsvolym för Katrineholm: 63 m3
Total uppskattad årsvolym är 524 m3.
Takvolymen för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 3 668 m3
Observera att uppdragets volym och omfattning är endast uppskattad och gäller utan förbindelse.Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.