343960-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spol- och diskdesinfektorer
Referensnummer: IN-IN22-0095
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av spol- och diskdesinfektorer
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Upphandlingens syfte är att tillgodose regionens behov av efterfrågade spol- och diskdesinfektorer under avtalsperioden. Målsättning är att köpa in spol- och diskdesinfektorer med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt. Syftet är att teckna avtal med en leverantör per objekt.
Upphandlingen är indelad i 7 objekt/produktområden:
Objekt 1 - Diskdesinfektor för specialavdelning/anestesi/operation
Objekt 2 - Diskdesinfektor för vårdavdelning/mottagning/vårdcentral
Objekt 3 - Diskdesinfektor för mindre verksamhet
Objekt 4 - Spoldesinfektor, frontmatad större modell
Objekt 5 - Spoldesinfektor, frontmatad mindre modell
Objekt 6 - Spoldesinfektor, toppmatad
Objekt 7 - Spoldesinfektor, frontmatad mindre modell för placering i dusch/toalettrum
.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33191100 Steriliseringsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymuppgifter
Det totala behovet av efterfrågade varor/ tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 100 stycken spol- och diskdesinfektorer.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym/takvärde
Takvolymen i ramavtalet är 130 stycken spol- och diskdesinfektorer.
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.