2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inrikessjöfart och specialsjöfart
Beskrivning: Försvarsmaktens organisationsenheter är i behov av civila aktörer till sjötransporter inom skärgårds- och inlandssjöfart för att kunna transportera sig till och från olika områden och öar längs Sveriges kust, sjöar och kanaler när den egna kapaciteten inte räcker till. Behovet uppstår exempelvis i samband med dagligverksamhet i form av utbildning och underhåll av olika militärsystem med mera, samt under övning och operationer när förbandens egna resurser inte är tillräckliga. Behovet är nationellt men kan delas in regionalt och omfattar hela Sveriges kustlinje, sjöar och kanaler. Det som ska transporteras kan vara såväl militär och civil personal som materiel. Till detta finns också behov av specialsjöfart i samband med specifika uppdrag, som till exempel bärgning, kabelläggningsfartyg och isbrytning.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60600000 Transport på vattenvägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Inrikessjöfart
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132243:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Specialsjöfart
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132243:Lot:2