2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyra av fartyg för provfiske av demersala fiskarter i Skagerrak
Beskrivning: Syftet med provfisket är att uppskatta antal, biomassa och rumslig fördelningen av torsk, gråsej, kolja, vitling samt andra demersala fiskarter i Skagerrak.SLU har för avsikt att teckna avtal gällande hyra av två (2) fiskefartyg, där besättningen har erfarenhet av att bedriva bottentrålfiske ned till 500 m i Skagerrak.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34513100 Fiskefartyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111638:Lot:1