Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster IT-stöd 2017.
Referensnummer: T2017-01882
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads trafikkontor avser att genomföra en ramavtalsupphandling för konsulttjänster inom IT-stöd i syfte att förstärka IT-enheten med en intern IT-stödfunktion. Den interna IT-stödfunktionen är i huvudsak en administrativ funktion för att hantera IT-beställningar och felanmälningar för konferensrum, administrera en telefonistödstjänst och ge enklare rådgivning.
Leverantör ska kunna tillhandahålla 1 till 3 konsulter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen