Officiellt namn: Stockholms läns landsting Postadress: Box 22550 Ort: Stockholm Postnummer: SE-104 22 Land: Sverige Att: Ulf Törnqvist E-post:ulf.tornqvist@sll.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Nationell upphandling PD1-hämmare 2015.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen I denna upphandling avses avtal tecknas för successiva leveranser av PD1-hämmare till Sveriges landsting och regioner. Upphandlingen genomförs av Stockholms läns landsting genom befullmäktigande av samtliga övriga landsting och regioner i Sverige.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33600000 Läkemedel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.