344322-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urologi öppen och slutenvård.
Referensnummer: HS 2017-00631
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Urologi öppen och slutenvård:
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett ramavtal med max tre (3) leverantörer inom öppenvård och en (1) leverantör inom slutenvård.
Anbud kan lämnas på del 1 öppenvård och/eller del 2 slutenvård. Del 1 öppenvård och del 2 slutenvård kommer att utvärderas var för sig.
Avtal Öppenvård:
Verksamheten ska bedrivas i Västra Götalandsregionen.
Tilldelning av avropsavtal kommer att ske utifrån den rangordning som fastställts i upphandlingen samt utifrån patientens val. Detta innebär att avropsavtal kommer att tilldelas leverantörer i enlighet med den rangordning som framgår av ramavtalet. Tilldelning av avropsavtal kan även komma att ske utifrån geografisk närhet för patienten.
Avtal slutenvård:
Verksamheten ska bedrivas i Västra Götalandsregionen eller angränsande landsting/regioner (Värmland, Örebro, Jönköping och Halland).
Avtal kommer att tilldelas antagen Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbudsgivaren kan lämna på del 1 öppenvård och del 2 slutenvård eller på båda.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Urologi öppen och slutenvård
Del nr: HS 2017-00631
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen