344349-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Behandling av brännbart avfall från hushåll.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlskrona.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Avtalet omfattar omhändertagande av brännbart avfall från hushåll. Affärsverken Karlskrona AB kan dock inte lämna någon garanterad mängd. Uppskattad mängd 10 000-11 000 ton/år. Det är möjligt för anbudsgivare att erbjuda transport av avfallet från Affärsverken Karlskrona AB i anbudet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513300 Avfallsförbränning, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner