344392-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Fastighetsområdet.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
De i upphandlingen ingående konsultområden är:
— Akustik,
— Besiktning brandlarm,
— Besiktning bygg,
— Besiktning el,
— Besiktning lekplatser och lekplatsutrustning,
— Besiktning luftbehandling,
— Besiktning mark,
— Besiktning OVK,
— Besiktning sprinkler,
— Besiktning värme och sanitet,
— Brandprojektör,
— CE-märkning,
— Elprojektör,
— Konstruktör,
— Kontrollansvarig,
— Kostnadsberäkningar,
— Mark/landskap,
— Miljöinventering,
— Projektering storkök och varukyla inkl. besiktning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315400 Byggnadsinspektion, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71420000 Landskapsarkitektur, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner