Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift, support och utveckling av Open ePlatform
Referensnummer: UH-2019-315
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72310000 Behandling av data
II.1.4.
Kort beskrivning
De sju kommunerna inom Cesam Öst har för avsikt att teckna ett gemensamt leveransavtal för drift, support och utveckling av Open ePlatform med en och samma externa leverantör. Viss kompetens inom ramverket/plattformen kommer att finnas inom Norrköpings kommuns Digitaliseringsavdelning där utvecklingen av e-tjänster kommer att ske i samverkan med kommunerna i Cesam Öst. Systemutvecklingstjänsterna gäller utveckling av dels komponenter inom plattformen, dels integrationslösningar mot respektive kommuns webbplatser och senare mot verksamhetssystem via integrationsmotor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72310000 Behandling av data, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Cesam Öst använder sedan 2019 e-tjänsteplattformen Open ePlatform baserad på ramverket Open Hierarchy för att utveckla e-tjänster.