344534-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verkstadstjänster och däck för traktorer samt maskiner
Referensnummer: KS22/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
- Reparation och service av traktorer, bilsläp och maskiner med förekommande kringutrustning. Exempel på maskiner som kan behöva service är grönytemaskiner/parkmaskiner såsom sopmaskiner och åkgräsklippare, men även mindre maskiner såsom gräsklippare
- Smides- och svetsarbeten på t.ex. snöplogar, sandspridare, skopor.
- Köp av däck och slangar till de beskrivna fordonen ovan, köp av specialdäck till traktorer och grönytemaskiner, servicearbeten och tjänster såsom montering och balansering av däck.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 450 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal avseende verkstadstjänster/reparationstjänster för traktorer och maskiner med förekommande kringutrustning för myndigheternas äldre maskiner som inte omfattas av garanti.
Avtalet gäller även för köp av däck och slangar, köp av specialdäck till traktorer och grönytemaskiner, servicearbeten och tjänster såsom montering, balansering, dubbning och vulkning av däck och slangar samt jourservice.