344541-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Arrangering av blomsteruppsättningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Växtservice och hyra/köp av gröna växter
Referensnummer: LiU-2022-01834
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77330000 Arrangering av blomsteruppsättningar
II.1.4.
Kort beskrivning
LiU upphandlar växtservice för befintliga växter samt hyra och köp av gröna växter för dekoration av olika utrymmen och lokaler på LiU:s campus i Linköping och Norrköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 250 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Liköping
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03117000 Växter för särskilda ändamål, 03441000 Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar, 03451000 Växter, 39200000 Inredning, 39221220 Kärl, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
LiU önskar teckna ett ramavtal avseende köp och hyra av gröna växter, växtpaneler, växtväggar, växtväggsmöbler, krukor, belysning med mer från leverantörens övriga sortiment inom avtalsområdet samt växtservice. Växtservice ska kunna avropas på köpta (befintliga och tillkommande) och hyrda växter.
Anbudsområde Norrköping
Del nr: 2