344543-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskyddsprojektering
Referensnummer: GNU 2022/84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet är ett ramavtal avseende brandprojekteringstjänster m.m.
Leverantören ska kunna erbjuda följande tjänster inom detta fackområde:
- Projektör schablondimensionering/förenklad projektering
- Projektör avancerad analytisk dimensionering
Avtalet omfattar kommunens ägda fastigheter samt förvaltade objekt. Även uppdrag i kommunens inhyrda lokaler kan förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen