Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för utredningar i samband med fysisk planering - VA- och dagvatten
Referensnummer: MSN/2022:71-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun bjuder in er att lämna anbud vad avser utredningar i samband med fysisk planering på området VA- och dagvatten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strängnäs kommun bjuder in er att lämna anbud vad avser utredningar i samband med fysisk planering på området VA- och dagvatten. Ramavtal kommer att ingås med upp till åtta (8) leverantörer för avrop genom förnyad konkurrensutsättning.