344546-2016 - ResultatSverige-Göteborg: Underhåll av telekommunikationsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service på växel och transmission.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdragsbeskrivning:
Uppdraget innebär ett fullständigt åtagande av:
— all service, support och nödvändig administration av Chalmers växel samt integration mot stödsystemen och Lync som avser anslutning via SIP trunk;
— all hantering av service såsom drift/underhåll/uppdatering/felavhjälpning/övervakning m.m. som rör Chalmers växel och transmission;
— all administration och dokumentation inom uppdraget;
— att leverera komponenter till Chalmers växel;
— mjukvarusupport;
— att bidra med tekniker som kan närvara på Chalmers när arbetsuppgifter kräver det;
— rätt kompetens för konsultation och rådgivning vid behov;
— göra uppföljningar och koordinering mot andra leverantörer i ovanstående frågor.
Chalmers värderar högt att en löpande dialog med leverantören resulterar i konkreta förslag på hur man kan sänka kostnader för telefonin genom förslag på förbättringar, rationaliseringar samt rådgivning under avtalsperioden. I uppdraget ingår även att under tiden från avtalstecknande till avtalsstart sätta sig in i Chalmers organisation. Det innefattar att skaffa sig god lokalkännedom, kunskap om teleinfrastrukturen samt en förståelse för Chalmers organisation. Detta görs genom dialog med Chalmers samt att gå vid sidan av nuvarande leverantör under överlämningstid.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur, 64000000 Post- och telekommunikationstjänster, 64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.