344617-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nobelhallen
Referensnummer: 2021-042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Nobelhallen är en ishall i Karlskoga. Nobelhallen rymmer 5 600 åskådare varav 1 266 sittande och 4 334 stående. Arenan är hemmaarena för ishockeylaget BIK Karlskoga Nobelhallen byggdes 1972 och invigdes 1973 och det har under årens lopp gjort en del ombyggnationer i olika etapper varav de senaste skedde 2016. Då den tekniska livslängden har passerats för stor del av
De tekniska installationerna så föreligger ett stort behov av en uppdatering och i samband med det finns ett behov att utöka användningen av anläggningen, se vidare tillhandahållen dokumentation till denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar allt arbete och alla tjänster som erfordras för en fullt färdig och fungerande produkt, i enlighet med de handlingar som framgår av förfrågningsunderlaget, se AFB.22 och AFB.23. Entreprenaden omfattar arbeten så som utbyte av tekniska system (El, Tele, VS, Vent, Rör, Styr och Kyla), renovering av befintlig fastighet (byggnad), utbyggnad av fastighet (byggnad) med grundläggning för denna, markarbeten till grundläggning av fastigheten (byggnaden) samt parkeringen, asfaltering och nybyggnad av en vaktmästarbyggnad.
Nobelhallen ska efter entreprenaden vara en fullt fungerande anläggning där idrottsverksamheten är grunden och där även andra evenemang ska kunna genomföras. Efter entreprenaden är färdigställd ska anläggningen direkt kunna tas i drift och vara fullt fungerande.
Under entreprenadtiden kommer de befintliga verksamheterna (idrotts- fritids- och drift/underhållsverksamheter) fortsatt vara verksamma inom entreprenadområdet varpå TE ska anpassa byggnationen och arbetsplatsområdet efter dessa verksamheter så att påverkan och störningar på verksamheterna minimeras i så stor utsträckning som möjligt. En god planering av arbeten kommer att vara avgörande för denna samverkan. Beskrivning av tider och vilka verksamheter som ska äga tillträde till entreprenadområdet redovisas i särskilt dokument till denna FFU. Möjlighet finns att flytta på vissa verksamheter temporärt till tillfälliga bodar (anpassade för respektive verksamhets behov). TE tillhandahåller och bekostar sådana lösningar om TE ser det som en lösning i sin planering.