344618-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rackarberget Hus 8 & X2 Nyproduktion
Referensnummer: E-04-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser Nybyggnad av två (2) st. byggnader för studentbostäder med lokaler i bottenvåning samt en evakueringslokal för befintliga butiker (livsmedelsbutik och blomsteraffär). Projektet består av två (2) st. fastigheter beläget på Rackarbergsområdet. Entreprenaden inkluderar även rivning av två (2) st. byggnader.
Entreprenaden är indelad i två (2) st. huvuddelar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45213112 Byggnation av butiker, 45214700 Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen