2. Förfarande
Förfarande
Titel: UPPHANDLING AV NYBYGGNATION SPILLVATTENRENINGSVERK I TORSBY KOMMUN I PARTNERING 2
Beskrivning: Torsby kommun är en stor kommun som ligger i norra Värmland. Kommunen är cirka 10 mil lång och sträcker sig från Torsby tätort i söder till byn Långflon i norr. I kommunen bor cirka 11 000 personer. Befintligt reningsverk i Torsby ligger nere vid sjön Fryken. Det befintliga är föråldrat och underhållsbehovet är för högt så därav finns behov att bygga ett nytt reningsverk inom samma område som det befintliga. Förutom byggnation av nytt reningsverk på området är det också tänkt att uppföra nya personal- och förrådsbyggnader för att skapa en knytpunkt för VA-verksamheten i Torsby då verksamheten idag är utspridd på flera olika platser. Beställaren söker med denna upphandling en samarbetspartner som ska leda arbetet med att planera och upphandla övrig erforderlig kompetens och för att gemensamt i entreprenaden dimensionera, projektera och genomföra entreprenaden tillsammans med beställaren och skapa en miljö som möter framtidens behov. Projektet har arbetsformen partnering enligt intentionerna i Entreprenadkontraktet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132183:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232421 Reningsverk, 45252127 Byggnation av avloppsreningsverk, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem