344840-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Speditör
Referensnummer: FS 2.1.2-750-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Speditör till Umeå Universitet för en avtalsperiod om två (plus option på två) år. Hantering av prioriterade försändelser där krav finns på till exempel spårbarhet, leveranssäkerhet, transporttemperatur och/eller kortare leveranstider. Avtalet omfattar både internationella och nationella försändelser dock ej brev och paket inrikes, ej heller transport av djur.
Exempel: Import; expressförsändelser; brådskande leveranser nationellt, känsliga försändelser, skrymmande gods samt gods med högt värde. Syftet med avtalet är att leverantören ger förslag på och tillhandahåller kostnadseffektiva och optimala alternativ för i huvudsak transporter från universitetet men i vissa fall till universitetet. Vidare skaleverantören säkerställa att paket är rätt packat och märkt, samt hantera fraktsedlar och tulldeklaration. Det ska vara enkelt och säkert för medarbetare att skicka paket och underlätta universitetets tullhantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 64000000 Post- och telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Speditör till Umeå Universitet för en avtalsperiod om två (plus option på två) år.
Hantering av prioriterade försändelser där krav finns på till exempel spårbarhet, leveranssäkerhet, transporttemperatur och/eller kortare leveranstider. Avtalet omfattar både internationella och nationella försändelser dock ej brev och paket inrikes, ej heller transport av djur.
Exempel på dessa typer av försändelser är:
— Import
— Expressförsändelser: som till exempel dokument, paket och pall.
— Brådskande inrikesleveranser: till exempel leverans samma dag eller tidigt morgonen därpå.
— Känsliga försändelser: till exempel biologiska prover, farligt gods, konstföremål och tempererade frakter (till exempel flytande kväve, torris, +2-8 grader).
— Skrymmande gods: till exempel instrument, apparatur och pallar.
— Gods med högt värde: som tavlor, skulpturer, instrument etc.
Syftet med avtalet är att leverantören ger förslag på och tillhandahåller kostnadseffektiva och optimala alternativ för i huvudsak transporter från universitetet men i vissa fall till universitetet. Vidare skaleverantören säkerställa att paket är rätt packat och märkt, samt hantera fraktsedlar och tulldeklaration. Det ska vara enkelt och säkert för medarbetare att skicka paket och underlätta universitetets tullhantering.