2. Förfarande
Förfarande
Titel: TP 106
Beskrivning: Avsikten med upphandlingen är att omsätta nuvarande statsflyg med ett nytt flygmaterielsystem. Det övergripande syftet är att förbättra tillgängligheten hos statsflyget samt erhålls även synergier med S 106 (GlobalEye), som i stort bygger på samma grundflygplan. Detta skapar även en enhetsflotta. Upphandlingen omfattar 2 flygplan med tillhörande utbildning av besättning och tekniker.
Intern identifierare: 25FMVU1180
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34700000 Flygplan och rymdfarkoster
Ytterligare klassificering (cpv): 34711110 Flygplan med fasta vingar, 34711400 Specialflygplan
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Avsikten med upphandlingen är att omsätta nuvarande statsflyg med ett nytt flygmaterielsystem. Det övergripande syftet är att skapa en enhetsflotta och därigenom erhålla synergier med den pågående anskaffningen av S 106. Ekonomiskt utfall sker under 2025 och planerad leverans till Försvarsmakten är Q1 2026. Upphandlingen riktas direkt mot leverantören Bombardier Aerospace. För motivering se bilaga 1.
Intern identifierare: TP 106