344950-2022 - ResultatSverige-Fagersta: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation som tjänst
Referensnummer: 2021.27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Fagersta kommun ser för närvarande över sin telefonilösning med anledning av att befintliga avtal kring telefoni går ut. Nuvarande lösning innefattar även kommunerna Skinnskatteberg och Norberg samt Norra Västmanlands Kommunalteknikförbund.
Köparens mål med kommunikationslösningen är att främja mobilitet, tillgänglighet och verksamhetsnytta.
Därför har köparen beslutat att upphandla en kommunikationslösning i form av en KST (kommunikation som tjänst)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64210000 Telefon- och dataöverföring, 64212000 Mobiltelefontjänster, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen